Radio Jedynka

Radio Jedynka online
Podobne stacje
Radio Trójka
Radio Szczecin
Chilli ZET
Radio Gdańsk
Radio Piekary
Weekend FM
Radio Bielsko (Bielso Biala)
RMF Classic
Radio ZW

O Radiu Jedynka

Jedynka, czyli Program Pierwszy Polskiego Radia, oznaczana oficjalnym skrótem PR1, to trzecia pod względem słuchalności stacja radiowa w Polsce i z pewnością jedna z najlepiej rozpoznawalnych. Jakiś czas temu jednak słuchalność spadła wskutek nieprzemyślanej zamiany częstotliwości z programem 2 i Radiem Bis. Tak czy owak, PR1 nadaje dziś na falach długich i ultrakrótkich, ale cała historia zaczęła się dużo, dużo dawniej, bo w roku 1926. Od tamtej pory PR1 z mniejszymi lub większymi przerwami kontynuuje tradycję radia uniwersalnego z naciskiem na dużą ilość informacji oraz programów publicystycznych. Ze względu na konserwatywną ramówkę oraz niewielką ilość audycji muzycznych, dla wielu osób PR1 jest stacją silniej spolaryzowaną politycznie niż pozostałe stacje Polskiego Radia i temu poglądowi trudno nie przyznać choć w części racji.

Programy w Radiu Jedynka

Cała lista audycji PR1 jest bardzo długa i nie ma sposobu, żeby ją omówić. Są jednak tutaj punkty na tyle rozpoznawalne, że ich usunięcie powoduje protesty. Tak było na przykład, kiedy skrócono nadawanie hymnu państwowego przed głównym wydaniem wiadomości w południe z czterech do jednej zwrotki (obecnie już przywrócono nadawanie 4 zwrotek). Większe zamieszanie mogłoby wywołać chyba tylko zdjęcie z anteny „Lata z radiem”, choć już przy „Radiu dzieciom” były niemałe komplikacje (program obecnie jest nadawany regularnie i „po staremu”). Poza tym sporą część ramówki zajmują reportaże, programy publicystyczne, wywiady i dyskusje z ekspertami.

Jak słuchać Radia Jedynka online

Polskie Radio ma własną stronę nadawania w sieci. Jedynki można posłuchać www.polskieradio.pl/jedynka/?Jedynka, ale z dowolnego poziomu serwisu da się łatwo przejść do wszystkich programów PR. Jakość jest wprawdzie kiepska, ale kto ma ochotę posłuchać radia w 128 kbps, ten może opłacić dostęp razem z prenumeratą Piano.

Aplikacje mobilne Radia Jedynka

Jedynki można posłuchać na większości urządzeń mobilnych. Ponieważ większość obecnie sprzedawanych smartfonów pracuję pod kontrolą Androida, nie dziwi fakt, że najwięcej wysiłku włożono właśnie w dopracowanie aplikacji na te urządzenia. Efekt prac można zobaczyć – i usłyszeć – tutaj : play.google.com/store/apps/details?id=pl.polskieradio.player.

Radio Jedynka w mediach społecznościowych

PR1 prowadzi swojego fanpejdża, natomiast nie ominęła zespołu redakcyjnego krytyka – szczególnie za usuwanie komentarzy nieidących w zgodzie z prezentowaną linią polityki nadawcy. Z drugiej strony – trudno tu się dziwić: jest to radio państwowe, więc pozostaje zawsze, tak czy inaczej, pod kontrolą polityków. Dlatego dyskusje na FB prowadzą czasem donikąd i nie przypominają tych na profilach innych rozgłośni.

Strona internetowa Radia Jedynka

Jedynka nie ma swojej strony, a jedynie podstronę w serwisie Polskiego Radia. Nie jest to też żaden wyjątek – wszystkie programy PR mają ten sam status. Można więc zajrzeć na http://www.polskieradio.pl/jedynka/, ale warto pamiętać, że tak naprawdę większość newsów będzie wspólna dla kilku stacji, a czasem w ramach autopromocji są też (oznaczone innym kolorem) publikowane newsy „partnerskie” z innych rozgłośni PR.

Nowe stacje radiowe
Radio Muzo.FM
Radio Bielsko (Bielso Biala)
Chilli ZET
Radio Zet
Radio Park (Kędzierzyn Koźle)
Radio Kaszebe (Rumia)
Radio JARD
Max Radio Polska
ZET Gold